BULIMIE – JAK SI POMOCT SÁM?

Bulimie je jednou z poruch příjmu potravy, která se vyznačuje obrovským přejídáním a následnou očistou od snědeného jídla – nejčastěji zvracení, ale i laxativa nebo vyčerpávající sportovní aktivita. Bulimie postihuje hlavně dívky, ale nevyhne se ani chlapcům. Na první pohled není tolik rozeznatelná jako anorexie, nemocný má normální váhu, nadváhu nebo výjimečně lehkou podváhu. Léčba bulimie je běh na dlouhou trať, většinou pomáhá psychoterapie, ale někdy i psychofarmaka nebo hospitalizace. Jak si ale můžete pomoci sami?
duševní zdraví

Nesnažte se zhubnout
Z vlastní zkušenosti je tohle asi ta nejdůležitější věc, pokud se chcete bulimie opravdu zbavit. Nesnažte se zhubnout, protože restrikcí kalorií nic nevyřešíte. Počítání kalorií je naprosto zbytečné, více se dozvíte . Vaším primárním cílem by mělo být uzdravení, ne hubnutí. Ano, ze začátku to bude těžké a budete se na tu váhu chtít dívat, ale pokud vydržíte, bude to jenom lehčí.

Nepoužívejte výmluvu jen jednou
Častá výmluva, udělám to naposledy, když si dám jednu čokoládu navíc nic se nestane. Stane, protože pak budete pokračovat dál a dál. Je to začarovaný kruh, proto je lepší si říct ne.

Soutěžte sami se sebou
Jak to vlastně funguje? Pokud se opravdu rozhodnete s bulimií skoncovat jednou pro vždy, soutěž Vám může pomoci. Nezvracíte dva dny a poté do toho zase spadnete. Dejte si cíl, že vždy nebudete zvracet o den déle. Tři, čtyři, pět dní, týden, pak třeba měsíc. Někdy se Vám to nepovede, ale to nevadí, zkuste to znovu.
smotané palačinky

Neztrácejte naději
Možná máte pocit, že zrovna Vy se toho nikdy nezbavíte, že jste nemožní a že život nemá cenu. Ale musíte si pamatovat, že vyhrát nad bulimií je běh na hodně dlouhou trať, a tak ani Vy nebudete dokonalí. Občas ujedete, nepovede se Vám to, ale zkusíte to znova. A ono se to povede. O tom to celé je.

Mluvte
Najděte si někoho, s kým můžete probírat Vaše pocity a Vaši nemoc. Někoho, kdo se k Vám neotočí zády. Lidé Vám chtějí pomoci, jen je o to musíte požádat. Uleví se Vám.

Uvidíte, že nakonec vyhrajete. Hlavně to nevzdávejte a bojujte dál.