Co s námi dělá posun času

Přesunout hodiny na zdi o jednu hodinu je velmi snadné, horší však je přepnout lidský organismus, který má své návyky a potřeby spojené s danou denní dobou. Mnohým z nás právě posun času rozhodí biologický rytmus, takže nás může v příštích dnech potkat malátnost, bolest hlavy, porucha spánku, a mnohé další problémy.
bílé hodiny
Proč se čas mění?
1.       Hodiny se začaly přetáčet především kvůli vyvážení délky dne a noci. Týká se proto všech zemí Evropy.
2.       Dalším důvodem byla úspora energie. Delší den vede k nižším nárokům na světelné zdroje, tím pádem k nižší spotřebě energie.
Posun času je však pro lidi nepřirozený, a mnohým z nás trvá skoro měsíc, než se s posunem vyrovnáme. Následky jsou často až katastrofální.
přesýpací hodiny
Problémů, které nás mohou potkat, je hned několik:

1.       pocitové problémy – lidé jsou smutní a rozladění.
2.       narušené rituály – mnozí z nás mají pravidelné rituály, ať už s jídlem či s vyprazdňováním.
3.       špatný spánek – kvůli posunu času se mnozí z nás několik nocí nevyspí.
4.       sebevražedné tendence – na citlivější lidi může mít posun času až takový vliv, že mají sebevražedné sklony. Jde o důsledek změn v chronologických rytmech.
5.       infarkt – vzrůstá počet srdečních záchvatů, a to až o deset procent.
Jak se nejlépe s posunem času vyrovnat?
·         Přenastavme si čas v hlavě – naštěstí se čas posouvá jen o hodinu, což není tak hrozné. Zkusme si proto v hlavě srovnat hodinový posun, jako by se nic nedělo. Zkrátka dělejme, jako že nic, snadněji se s tím srovnáme.
·         Pohyb – fyzická únava nám zajistí lepší spánek.
·         Bylinky – před spaním je dobré popíjet bylinkový čaj, který uklidňuje a navodí nám uklidňující atmosféru.
čas ve světě
Na koho má posun času největší vliv?
Citlivější lidé posun času snášejí hůře. Také starším lidem a malinkým dětem se rozhodí pravidelné rituály, a následující dny jsou pak celé narušené.
Zdravotní problémy však nejsou jediné, které nás mohou postihnout. Kvůli změně času se změní i řada jízdních řádů vlaků a autobusů. Ne všichni cestující s tím počítají a zkontrolují si čas odjezdu, takže se nedopraví na místo určení včas.