Šípkový čaj je opravdový poklad



Pamatujete se na film „S tebou mě baví svět“? Je v něm mnoho komických scén a v jedné z nich potápí chirurg Albert svého syna do hrnce s vodou. Pavel Nový se vzápětí svěří s tím, že šlo o šípkový čaj, načež Václav Postránecký lžičkou čajový odvar ochutná a jeho výraz tváře dodá situaci ještě více na komičnosti.

šípkový keř

Šípkový čaj pochopitelně není určený pro namáčení nemluvňat, i když jim to určitě neuškodí, každopádně se šípkovému odvaru v této „komedii století“, v jednom z nejoblíbenějších českých filmů, dostalo pořádné reklamy. Ostatně, proč ne, šípkový čaj je jeden z nejzdravějších čajů a můžeme jej směle doporučit každému z vás. Co je na něm tak úžasného?

plody šípku

Kombinace vitamínů – v šípcích naleznete obrovské množství vitamínu C, vitamínů skupiny B a karotenoidů – tedy provitamínu A. Tyto látky mohou v těle působit synergicky, a to znamená, že jejich kombinací lze docílit silnějšího účinku, než kdybychom je konzumovali samostatně. Proto je například zdravější sníst celé jablko, než se dopovat tabletami vitamínu C, vitamínu A, vitamínů B a rutinu.

Pro každou příležitost šípkový čaj je velmi chutný a svým obsahem flavonoidů a polyfenolů, které vykazují antioxidační účinky, máte po vypití čaje pocit, jako by vás nabil energií. Ano, je to tak, je to skutečný dobíječ baterek po stresu – fyzickém a duševním vypětí a navíc je velmi chutný. Doporučujeme jej však nesladit, anebo sladit jen mírně kvalitním hnědým třtinovým cukrem. Bílý rafinovaný cukr nepoužívejte, ten vás okrade o to, co vám čaj přinese, takže vám šípkový čaj ve skutečnosti moc nepomůže. Neslazený či mírně slazený odvar ze šípků lze úspěšně nasadit při nachlazení, chřipce a dalších onemocněních dýchacího ústrojí. Je vhodný i pro děti a osoby v seniorském věku. Nevzniká na něm závislost, neobsahuje kofein ani jiné problematické látky.