Jaké jsou nejčastější nástrahy těhotenství

Kdyby vám nerostlo bříško ani byste nezaznamenala, že jste těhotná. Objíždíte obchody, nakupujete roztomilé mini oblečky a chystáte krásně sladěný pokojíček. Naproti tomu vaše kamarádka začíná den tím, že letí na záchod zvracet, tvrdne ji břicho, kazí se jí zuby a trápí ji zažívací potíže. Každá žena prožívá těhotenství jinak. Koukněte se, co všechno vás může potkat.

Zuby

V těhotenství žena potřebuje dvojnásobnou dávku vápníku. Pokud ho ale nezíská ze stravy nebo z potravinových doplňků, negativně se to projeví právě na stavu chrupu.

těhotenství

Tip: potravinové doplňky kombinujte s vitamínem D, ten podpoří vstřebávání vápníku

Pozor si také dejte na přílišnou konzumaci sladkého. Ano, všude se píše, že máte poslouchat své chutě, ale sladkosti okyselí prostředí v dutině ústní a pak už je jen krůček ke křehkým zubům a vzniku kazu. V souvislosti se zuby potrápí kdejakou ženu krvácení dásní. Proto se vyplatí dbát na důkladnou ústní hygienu a používat antibakteriální a protizánětlivou pastu.

zubní pasta

Ranní nevolnost

Ranní nevolnosti postihují až 75% žen. Dobrá zpráva je, že většinou samy odezní s koncem 1. trimestru. Co způsobuje nevolnosti se ale zatím zcela přesně neví. Na vině mohou být rozkolísané hormony nebo i pachy. Je to váš případ? V lékárně se zeptejte na zázvorová lízátka. A doma si zas uvařte zázvorový čaj se skořicí. Do aroma lampy si kápněte mandarinku, mátu nebo citron. Po malých kouscích zkuste zkonzumovat hrušku nebo hroznové víno.

Zácpa

Za tento častý problém mohou hormony. Příroda ale nabízí pomoc ve formě semínek bohatých na nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Zásobte se chia semínky, konopnými i lněnými. 

Tip: pokud to nepomáhá zeptejte se v lékárně na psyllium

Myslete na to i po porodu a do porodnice si nechte přivést zdravou, kvalitní stravu. Ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, zakysané mléčné nápoje a již zmiňované semínka.