Jaký typ písku je nejvhodnější do pískové filtrace

Abychom pochopili, jaký typ je pro pískové filtrace https://eshop.techneco.eu/Pisek-do-piskovych-filtru nejlepší, musíme nejprve porozumět tomu, jak filtrace za pomoci písku vůbec funguje. Její princip byl pro svou jednoduchost používán již ve starověku.

vnitřní zateplený bazén

Všichni víme, že mokrý písek se slepí v tuhou, hmotu. Tou neprojde takřka nic, kromě vody. Veškeré tuhé částice, je jedno jak velké, jsou zachyceny mezi jednotlivými zrníčky. A to platí i pro částice řas a sinic, které patří k největším nepřátelům nejen zahradních, ale i přírodních koupališť.

A v tom je právě celá jednoduchá krása. Voda se čerpadlem vhání do filtračního zařízení. Zde musí projít přes masu mokrého písku, aby nakonec vyšla ve spodní části čistá, zatímco veškerá špína se zachytila ve filtru.

Je zajímavé, že tento princip někdy používali i trosečníci na opuštěných ostrovech, když si nebyli jisti, zda je voda opravdu pitná. Přefiltrovali i přes písek a věděli, že je bezpečná.

plavec vynořující se z vody

V každém případě se objevuje otázka, jak zamezíme tomu, aby nám částečky písku neodtékaly do bazénu. A zde právě přichází ke slovu výběr materiálu. Máme písek různé hrubosti, s různě velkými zrny. Jak ale zjistit, který z nich použít?

Pokud by šlo čistě o odstraňování nečistot, potom platí, že čím jemnější materiál, tím lépe. Čím jsou totiž jednotlivá zrníčka menší, tím větší nabízí celkový prostor k tomu, aby se na nich nečistoty zachytily. Navíc mezery mezi nimi jsou menší, což znamená, že odfiltrují i mnohem menší částice.

Problém však leží v tom, že právě takto jemný písek nedrží příliš tvar a je velká šance, že se z něj část vyplaví do bazénu. Na druhou stranu, pokud vezmeme příliš hrubý, pak určité typy znečištění propustí. Je tedy třeba hledat kompromis.

Prvním a nejdůležitějším požadavkem je to, aby za mokra vytvářel kompaktní hmotu, ze které se ani v silnějším proudu neoddělují části. Tento požadavek nejlépe splňuje křemičitý písek s malou příměsí kamínků. A je to právě on, který se nejčastěji pro tyto účely využívá.

Naštěstí se zároveň jedná o poměrně běžný druh, i když může být trochu náročné najít nějaký dostatečně čistý. Naštěstí to znamená, že ho lze sehnat za přijatelnou cenu. Není tedy důvod, proč byste ve své filtraci neměli mít to nejlepší. Koneckonců si to zasloužíte, ne?