Pro koho se hodí elektrický kartáček?

Používat k čištění zubů klasický zubní kartáček nebo zkusit raději ten modernější elektrický? Který si vybrat, který z nich je právě pro nás ten nejlepší pomocník?
 elektrický zubní kartáček
Elektrický zubní kartáčekje vynález, který byl vymyšlen pro lidi, kteří mají nějaké zdravotní postižení a nemohou dobře ovládat své ruce. Pro pacienty byl první takový sestrojen v roce 1939 ve Švýcarsku. Měl ale hodně velký a těžký motor. Vážil pěkných pár kilogramů. Vzhledem k tomu ještě nebyl vhodný pro praktické použití. Takové kartáčky se začaly vyrábět až v osmdesátých letech minulého století. A stále se zdokonalovaly, vylepšovaly. V dnešní době máme k dispozici hned několik variant těchto pomocníků. Podle toho, jak se pohybuje jejich hlavice, je rozdělujeme do pěti základních skupin:
 
–       pohybující se ze strany na stranu (side – to – side)
–       s cirkulárními pohyby
–       pohyby vyvolané ultrazvukovými vibracemi (ultra – sonic – vibration)
–       pohyby rotačně – oscilační (rotace hlavy kombinovaná s pohyby do strany)
–       různými směry rotující svazečky vláken (counter oscillation)
 dítě si čistí zuby
Není tak úplně pravda, že elektrický zubní kartáček vyčistí náš chrup výrazněji lépe než ten klasický. Podle nezávislých odborníků je prostě jednou z možných alternativ. Ovšem je hodně lidí, které tento způsob motivuje k činnosti, která je pro ně jinak velice nezábavná (děti) a lidí, kteří mají pocit, že je toto čištění rychlejší a účinnější. Pak se tato varianta hodí lidem, kteří mají „nešikovné ruce“. Pacientům, starším lidem, malým dětem. Elektrický kartáček je také doporučován těm z nás, kteří nosí rovnátka.
 
Při použití elektrického kartáčku dochází k tomu, že máme menší kontrolu nad jemnou motorikou. Může tak dojít k tomu, že se snadněji poraní dásně. Vzhledem k tomu je nevhodný pro ty z nás, které trápí tyto potíže a onemocnění ústní dutiny a zubů:
 
–       zuby s vyšší citlivostí
–       krvácení dásní
–       obnažené zubní krčky
–       paradentóza
–       viklavé zuby