Líbí se zvířatům v zoologických zahradách?

Výlety do zoologické zahrady patří k těm nejčastějším. Když se neví, kam s dětmi vyrazit, téměř vždy nás zachrání právě ZOO. Všichni jsme vyrostli se vzpomínkami na exotická zvířata, která zde můžeme spatřit ve skutečnosti a ne jen na obrázku nebo ve filmu. Obdivujeme je a jsme jimi nadšeni. Svým dětem a vnoučatům umožníme, aby se seznámili s celou širokou přírodou – zvířaty, ptáky, hady, ještěry a různými vzácnými přírůstky, jenž jsou ve volné přírodě na pokraji vyhubení.

Mluvíme pouze o tom, jak se nám líbí v zoologické zahradě. Ale napadlo Vás někdy, jak se v ní líbí  zvířatům? Schválně, zkuste si někdy položit tuto otázku obráceně a zamyslete se nad tím, zda jsou asi zvířata v ZOO šťastná?
 
Vytržení z přirozeného prostředí
Zvířata v zoologických zahradách žijí v zajetí. I když se jim pracovníci ZOO snaží vytvořit prostředí, podobné tomu, v jakém se pohybují na svobodě, těžko jim to může stačit.

Už jste si někdy všimli při pohledu zblízka otráveného až smutného pohledu zvířat, ležících v koutě klece? Tehdy Vás napadne, zda jim může tento život vůbec vyhovovat. Líbí se jim, jak se na ně lidé neustále dívají, děti na ně pokřikují a jak je oslňují blesky z fotoaparátů? Nám by se to tedy určitě nelíbilo.
 
Zvíře není věc
I když dle nového zákona, který platí již přes dva roky, zvíře již není věc, bylo mu v některých případech ulehčeno? Pokud víte něco o divokých šelmách, je Vám jasné, že v nepřirozeném prostředí a podnebí se nemůžou cítit spokojeně.
Vemte si takového slona. Je mohutný, a tak se nám zdá, že když postává v nepříliš velkém výběhu, nic mu nechybí. Jenže v přírodě slon každý den nachodí okolo třiceti kilometrů!

Kočkovité šelmy jsou v ZOO nejoblíbenější. Zatímco zde pouze lenoší a chodí dokolečka v kleci, ve volné přírodě mají k životu až dvaceti tisíckrát více prostoru!