(Ne) splnitelná mise bydlení ve vlastním

V určitém věku už člověk cítí, že by se rád postavil na vlastní nohy, založil si rodinu, a vybudoval vlastní domov. Bydlení u rodičů je jistě snadné, a pohodlné, avšak mnohdy se najdou rozdíly v názorech na život, hospodaření, nebo jiné důležité věci, a pak je třeba hledat východisko. Koupit však vlastní dům není v dnešní době nic snadného. Ceny nemovitostí stále rostou, a nároky pro získání hypotéky v bance se zdají být nereálné. Co všechno tedy můžete udělat pro to, abyste konečně mohli žít dle svého?

bílý dům

Bez peněz to nejde

Peníze jsou základním stavebním kamenem spokojeného života. Pro získání hypotéky tak musíme mít něco našetřeno, obvykle asi tak 30% ceny nemovitosti. To ovšem nestačí. Dalším důležitým bodem jsou příjmy. A mít takové příjmy, aby vám banka poskytla hypotéku na nemovitost, kterou si přejete koupit, je pro mnoho mladých lidí nereálné. Pro začátek je tedy dobré zjistit, zda máte ve svém blízkém okolí někoho, kdo by vám pomohl. Pomocí se samozřejmě nerozumí to, že by splácel za vás, ale třeba by vám mohl ručit svojí nemovitostí. K tomuto kroku je však potřebná jistá míra důvěry, a proto se zaručí obvykle nejspíš rodiče. I tak však vaše příjmy nemusí bance stačit na to, aby vám poskytla dostatečnou sumu, a pak je nejlepší porozhlédnout se po dobré nebankovní hypotéce Hypotekybezregistru. Nejedná se o žádnou lichvu, ale o půjčku u nebankovní společnosti, jejíž podmínky nejsou natolik přísné, jako ty v bance. Například společnost Hypotéky bez registru nabízí hypotéky až na 30 let, bez složitého papírování, možností nízkých splátek, a dokonce s tolerancí nižších příjmů, nebo záznamů v registru.

budík a dřevěný dům

Levnější formy bydlení

Ačkoliv získat hypotéku do jisté míry půjde, určitě si každý nemůže dovolit půjčit tolik peněz, aby si koupil pozemek, a nechal vystavět nový dům, nebo si pořídit dům v bezvadném stavu. I v takových případech se ale dá pokračovat. Spousta lidí to řeší tak, že si koupí dům vhodný k rekonstrukci, a postupem času si jej opravují, ačkoliv v něm už třeba žijí. Jindy se zase nabízí možnost pořízení mobilních domů, které jsou levnější, ale rovněž už určeny k celoročnímu bydlení díky kvalitnímu zateplení.