Papoušek s charakterem

Ara Ararauna je nejčastěji chovaný druh papouška Ara, je oblíbený především díky nádhernému modrému zbarvení, ale i povaze.  Jak by si někdo mohl myslet, papoušci Ara nejsou jen ozdoby do klece, pokud zvažujete jejich pořízení, musíte si být jisti, že máte dostatek času na to, se jim věnovat, podobně jako pejskovi, protože samotu nesnáší dobře, jsou hodně společenští a přátelští.
Hrající si Ara
Ara Ararauna je velice chytrý, asi jako většina papoušků, je snadno ochočitelný a velmi společenský, také se dokáže velmi rychle naučit mluvit. Ary mohou dorůstat až do velikosti 90 cm, takže lepší než klec je voliéra, kde se můžou volně pohybovat a roztáhnout plně křídla. Samozřejmě takovýto papoušek musí mít možnost se řádně proletět, pokud to neumožňují podmínky Vašeho bytu/domu, můžete si zakoupit speciální postroj, kterým si zabezpečíte, že Vám Ara neuletí a můžete ho vzít ven. Musíte počítat s tím, že Ara není zvířátko na pár let, Ary v zajetí se mohou dožít i 60 let.
Ary nejsou v potravě příliš vybíravé, jejich jídelníček je podobný většině papoušků, potěší je čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, bobule, semínka jako například slunečnicová, dýňová či konopná. Nepohrdnou ani šípky, pohankou, kukuřicí, pšenicí či ječmenem. Část tohoto krmiva se dá nahradit extrudovanými granulemi, které mají vysokou nutriční hodnotu a je to i snazší způsob krmení, kdy nemusíte kontrolovat klec a odstraňovat zbytky čerstvé potravy, aby nezačala zahnívat. Dále nezapomeňte na větvičky, nejraději mají ovocné stromy, ale uvítají i buk, břízu či javor. Z lidského jídelníčku nepohrdnou tvarohem, vařenými vejci a v malém množství ani masem.
Ara Ararauna na stromě
Ary se vzhledem ke své přátelskosti dobře snášejí i s jinými zvířátky, ať už je to jiný papoušek, pes či kočka. Co se týče pořízení, určitě věnujte čas výběru chovatele, nedoporučuji kupovat papouška někde přes inzerát, kde nevíte původ ani předky. Pokud Vás zajímá cena, starší jedinci ve věku několika let se prodávají zhruba od 5 000 Kč, ale za mládě můžete zaplatit 20 až 30 000 Kč. Takovou zajímavostí je partnerský život těchto papoušků, podobně jako labutě mají i Ary jednoho partnera na celý život.