Podpora jater

Funkce jater je pro naše tělo zcela nepostradatelná, dokonce mají na starost tolik úkonů, abychom zdravě fungovali, že je třeba jim dopřát čas od času nějakou očistu. Není divu, mají na starosti mimo jiné zpracovávání živin vstřebaných trávicím traktem, bojují proti infekcím, které se dostaly do krevního oběhu, vyrábí žluč, ukládají železo, vitamíny rozpustné v tucích, řeší určité kroky ohledně hormonů a bílkovin. Určitě to není všechno, ale i tak je toho dost. Abychom jim skutečně mohli nějak ulevit, tak jim můžeme dopřát například drcený ostropestřec. Dá se běžně zakoupit, ale také si ho můžeme vypěstovat ze semínek na svých zahrádkách.

ostropestřec

Bodlák na záhonu? Přesně tak

Je pravdou, že v léčitelství má velmi dlouhou tradici, ale spíš nyní poslední dobou získává opět oblibu mezi uživateli. Možná je to právě díky tomu že se čím dál tím více lidí opět navrací a vyhledávají přírodní léčbu. Ostropestřec je sice bodlák, který má listy zelené se stříbrnými skvrnami a také nádherně fialově kvete, ale svojí léčivou moc hned tak nikomu bez újmy nedá. Pečlivě ji střeží a skutečně získat semínka je celkem velké dobrodružství. Má je totiž ukryté v místech bílého padáčku, který chrání svými bodlinami. Zkrátka s pořádnými rukavicemi a možná ještě jiným nářadím se moc ke zdravým plodům nedostaneme.

semena

Jeho účinky

  • V první řadě se spojuje s léčbou, očistou nebo podporou jater, která jsou velmi zatěžována. Dokáže i podpořit jejich regeneraci.
  • Pomáhá ale i v boji s křečovými žilami a regeneruje cévy.
  • Žlučník, slezina nebo dvanácterník se též těší z jeho přítomnosti v těle.
  • A aby toho nebylo málo, tak i psychická stránka zaznamená jeho přítomnost, tudíž i on je základním kamenem pro léčbu depresí.

Konzumovat se dají semena drcená jen tak jako posyp třeba na chlebu nebo pamlsek, ale i čaj je naprosto ideální, opět se musí semena rozdrtit, aby se u nich dostalo to nejcennější. Zakoupit si můžeme lisovaný olej, který podle návodu konzumovat a je též velkým přínosem pro naše tělo. Navíc si jej můžeme zakoupit v lékárnách či obchodech se zdravou výživou, bez újmy na svých rukou.