Pergola jako okrasa a zóna klidu


Pergola je již vcelku oblíbeným doplňkem našich zahrad. Její název je odvozen z latinského slova pergula, který se překládá jako krytí. A přesně tomuto účelu tato jednoduchá stavba slouží – vytvoří oázu klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde umožní odpočívat jednotlivcům či posedět s rodinou a přáteli. Porostlá či zastřešená pak chrání před sluncem i deštěm, takže si můžete vychutnávat chvíle pohody i v nepříznivém počasí.

pergola-3701224_960_720

Samotná stavba má dlouhou tradici – první typy se začaly objevovat podél cest již v dobách starého Říma, později si je oblíbila smetánka, která jimi zkrášlovala své zahrady. V těch běžných ale začaly zdomácňovat teprve nedávno, zato se ale nyní těší velké oblibě. A to nejen proto, že vytváří skvělou odpočinkovou zónu, ale také pro širokou škálu designů, které nabízí jednotliví výrobci. Tato jednoduchá stavba se pak může nechat porůst různými druhy květin, což jí ještě dodá na kráse. Může stát buď samostatně v zahradě nebo spojovat dům se zahradou – pergoly ke zdi Pergoly Trutnov nabízí širokou škálu takových staveb.

pergola-3739952_960_720

A teď již k samotným typům, které by se daly rozdělit dle typu zahrad. V historických zahradách je nejčastěji nalezneme na mohutných sloupech z kamene či cihel, horní část tvoří dřevěné trámy. Taková stavba bývá často porostlá popínavými rostlinami. V běžných typech se setkáme častěji s dřevěnými typy, pokud domácnost vyznává spíše moderní styl, tak je běžná také kovová konstrukce. Výjimkou ale dnes již nejsou ani různé atypické stavby, některé mohou být vybaveny bambusovými roletami či jinými zkrášlujícími prvky.

V podstatě by se dalo říci, že existují pouze dva základní druhy pergol. Nejběžnějším typem se v poslední době stala ta opřená o zeď, která bývá umísťována nad terasy u domů. Stále ještě ale jdou na odbyt klasické, samo-stojící stavby, jejichž sloupy bývají usazovány do betonu.