Několik typů k vytvoření zahradních obrubníků

Obrubníky betonovéslouží v zahradě k oddělení chodníků a pěšin od zeleninových či květinových záhonů. Vyrábí se v mnoha barevných odstínech, které lze zkombinovat se stávajícím dlážděním. Jsou ideální zahradní stavebninou nejen pro svoji variabilnost, ale rovněž pro svoji trvanlivost. Při vhodné instalaci vydrží betonová palisáda ve vaší zahradě po mnoho let.
Dřevěný obrubník
Obrubníky dřevěnéjsou oblíbené u všech majitelů zahrad, kteří upřednostňují přírodní materiály. V nabídce bývají v mnoha tvarech i výškách. Od nízkých obrubníků, vhodných ke květinovým záhonům, po vyvýšené zeleninové záhony, které dosahují až jednoho metru. Snadno se instalují, ale vyžadují po instalaci impregnaci. Kterou je vhodné každý rok zopakovat. Aby i dřevěné obrubníky sloužily co nejdéle. Doplnit se mohou dřevěnými květináči a truhlíky ve stejném barevném odstínu.
Obrubníky plastovéjsou vhodné do menších zahrad. Dají se lehce tvarovat do potřebných rozměrů. Houževnatý plastový recyklát se neláme a po osazení a úpravě terénu je téměř neviditelný. Dají se jím olemovat nejen záhony od trávníku, ale zajistí a udrží tvar dekoračním plochám, vytvořeným ze štěrku, mulčovací kůry či písku Ekologické zahradní obrubníky zastanou funkci dřevěných, železných či betonových palisád.
Obrubníky z kamenůvyžadují od jejich zhotovitelů určitou dávku zručnosti. Výsledek ale vždycky stojí za to.
Obrubník u květinového záhonu
Na jejich zhotovení je možné použít kameny, které jsou běžně v prodeji, s přírodně či uměle zakulacenými tvary. Na esteticky náročnější obrubník jsou vhodnější větší tvary kamenů lomových, skalních či pramenných. Nebo dlažba z přírodního kamene.
Obrubníky z mulčovací kůryjsou jednoduché a snadno zhotovitelné. Na potřebné místo stačí navršit vrstvu kůry, která zastaví růst trávy i plevele. Vhodné použití je kolem okrasných keřů, mladých stromků či skalky. Nehodí se k zeleninovým a květinovým záhonům.